výrobu mastí pre čarodejnícke sabaty. V Novom bol považovaný za posvätnú rastlinu, s ktorou mohla narábať iba poverená osoba.
Charakteristika: Rod Datura, durman je zastúpený asi 20 jednoročnými až viacročnými bylinami z čeľade Solanaceae. Ich byle sú vetvené, listy striedavé, jednoduché a krátko rapíkovité. Kvety vyrastajú jednotlivo v žliabkoch listov a sú obojpohlavné. Plod je tobolka so zbytkami kalicha, pukajúca štyrmi chlopňami alebo nepravidelne. Obsahuje veľké množstvo drobných semien. Väčšina druhom pochádza z Ameriky. Dnes rastie od trópov až do mierneho pásma, vrátane našich najteplejších oblastí. U nás je najznámejší durman obyčajný.
V posledných rokoch sa stali veľmi moderné izbové rastliny rodu Brugmansia, napr. Brugmansia suaveolens, známejšie ako anjelské trúbky. Sú veľmi príbuzné durmanu a rastú divo v západnej časti Južnej Ameriky. Rastliny kríčkového typu dorastajú do výšky až 9 metrov.
Obsahové látky: Sú typické pre túto čeľaď, pretože obsahujú alkaloidy tropanovej rady, t. j. L-hyoscyamin, atropin a predovšetkým skopolamin. Už len nepatrné množstvo skopolaminu môže spôsobiť psychickú tuposť či spánok, alebo naopak značnú pohotovosť. S úspechom sa využíva pri kinetózach, morskej chorobe a nevoľnosti pri cestovaní.
Spôsob použitia: Už sme spomenuli, že v stredovekej Európe bol druman dôležitou súčasťou čarodejných odvarov, mastí ale aj nápojov lásky. V mnohých miestach Ázie prášok z durmanu považujú za významné afrodiziakum a pridáva sa do vína a cigariet. V Tanzánii ho pridávajú do piva "pombe", aby zvýšili jeho opojný účinok. Aj už Indiánov, napr. Aztékov patrí durman medzi posvätné halucinogény a z rôznych častí rastliny pripravujú opojný nápoj.
Liečivú účinky: Durman patrí medzi liečivé rastliny, ale s ohľadom na jeho jedovatosť je potrebná maximálna opatrnosť. Využitie má predovšetkým v tradičnej ázijskej alebo americkej medicíne. Napríklad Indovia používajú durman na liečenie horúčky, nádorov, kožných i nervových ochorení, hnačky. Odvar z listov slúži pri pohlavnej nedostatočnosti ale aj pri liečbe astmy.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.