Len nedávno sme na tejto stránke denníka Korzár informovali o nebývalých úspechoch rybárov pri love sumcov z VN Domaša v letných mesiacoch, keď sa
dvom podarilo uloviť sumcov o hmotnosti 80 a 82 kg a ešte jedného pekného o hmotnosti 41,5 kg. Niekoľko rokov predtým bol upytliačený sumec o hmotnosti okolo 70 kg.
Pritom SRZ vysadzoval sumcov do priehrady pravidelnejšie až v 90. rokoch minulého storočia, teda je jasné, že osemdesiatnici a ani sumec o hmotnosti 41,5 kg nepochádzajú z tohto nedávneho zarybňovania.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Nie sú známe ani skoršie vysadzovania sumca, aj keď je možné, že niekedy sa náhodou sumec v menšom množstve vysadil koncom sedemdesiatych, alebo začiatkom osemdesiatych rokov, čo by naznačovalo pôvod 41,5 kg sumca. Sú to však len dohady, skôr ho môžeme považovať za potomka 80 kg sumcov.
Ale odkiaľ sa tie do nádrže dostali? Nevedeli sme to ani mi do 12. novembra 2002. Udalosť nám vyrozprával jeden zo svedkov Dr. Ján Fecák, CSc., ktorý v tom čase ešte nebol funkcionárom SRZ. Na Domaši sa ocitol s vtedajšími krajskými funkcionármi rybárskeho zväzu, tajomníkom Ladislavom Lemákom a hospodárom Ladislavom Fleischerom. Niekedy v roku 1967, alebo 1968 tesne po vybudovaní nádrže vysadili násadu približne 500 ks jednoročného sumca o dĺžke 10-12 cm na jednom mieste niekde na úrovni obce Holčíkovce. Jednalo sa údajne o sumca získaného z Maďarska. Akcia bola v tých časoch skôr nelegálna, ako legálna, ale sumec ako vidno sa na priehrade veľmi dobre "chytil". Mal pokoj od rybárov, až v posledných rokoch a najmä v roku 2002 jeho lov nabral na otáčkach. Čiže sa jedná evidentne o sumcov z tohto vysadzovania a dá sa určiť s presnosťou + - 1 rok ich vek na 34 rokov a aj hmotnosť 80, resp. 82 kg zodpovedá ročným hmotnostným prírastkom 2 - 3 kg, uvádzaným v odbornej literatúre.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.