Korzár logo Korzár

"Druhá strana mince" oslobodenia Košíc 19. januára 1945

V denníku Korzár som už publikoval udalosti počas a po oslobodení mesta Košice 19. 1. 1945 z pohľadu ako to v meste vyzeralo, o ľuďoch, ktorých sa

oslobodenie bezprostredne dotýkalo a o tom, ako prebiehal život v oslobodenom meste. Bol to pohľad zvonku a až teraz vďaka prof. Dr. Antonovi Harčárovi som sa dozvedel o tom, čo sa tu odohralo v zákulisí.

Okupáciu prežil rodák z Jarovníc v Prešovskom okrese ako mladý rímsko-katolícky kaplán. Slovenskú komunitu spolu s ďalšími roduvernými Slovákmi sústredili okolo "katolíckeho kruhu" a práve títo, okupantmi nazývaní "feluidéki komunistak" (hornozemskí komunisti) sa postavili na čelo života v oslobodených Košiciach. Na tieto udalosti spomína prof. Dr. Harčár. My, Slováci žijúci v Maďarmi okupovanom území Slovenska od príchodu sovietskej armády sme očakávali oslobodenie od maďarského panstva. Pripravovali sme sa na túto chvíľu a preto bez zvolávania zišli sme sa predstavitelia 'Strany slovenskej národnej jednoty' na jej oblastnom sekretariáte na Hlavnej ul. č. 10. V tom dome mal svoju advokátsku kanceláriu oblastný predseda strany JUDr. Štefan Kaifer. Na sekretariát prišli Július Grobon, Ladislav Štofko, spomínaný Dr. Š. Kaifer, Dr. Michal Potemra a Ladislav Saučin redaktor 'Slovenskej jednoty', František Zámborský, Ferdinand Segiňák, Štefan Vidumský a ďalší. Zanikla 'nyilašská' správa a preto sa rozhodli zaujať miesta pri organizovaní správy mesta. Vznikol zoznam členov budúceho národného výboru. V budove železničného riaditeľstva sa usídlila správa mesta s názvom 'Správna komisia mesta Košíc'."

Na druhý deň navštívila delegácia Dr. Anton Harčár, J. Grobon, Dr. Michal Potemra, Dr. Mikuláš Borgoň - sudca, ktorý mal za sebou ruský front, vedená JUDr. Štefanom Kaiferom ruského veliteľa mesta. Predstavili sa ako slovenskí reprezentanti občanov mesta s tým, že budú veliteľovi mesta nápomocní pri organizovaní civilnej správy Košíc. Počas tohto rokovania prišla do miestnosti ďalšia delegácia zložená z košických Maďarov - domorodcov vedená MUDr. Vojtechom Simaim. Tvrdili o sebe, že sú predstaviteľmi miestnej organizácie komunistickej strany. O V. Simaim sa vedelo, že bol členom sociálnodemokratickej strany, no o ďalších košickí Slováci nič nevedeli, ba ani ich nepoznali. Veliteľ bol v pomykove a aby získal čas a v tejto situácii sa mohol zorientovať, prikázal spísať nacionálie oboch delegácií a požiadal, aby prišli k nemu na druhý deň.

Po odchode od veliteľa Slováci jednali s maďarskými 'votrelcami' a zistili neuveriteľné. Títo totiž zastávali názor, že Košice patria do Maďarska a preto mestská správa sa má organizovať pod vedením Maďarov. Ako komunisti sa už vtedy pokladali za vedúcu silu v meste a na terajšej Štúrovej ulici už v ten deň otvorili sekretariát komunistickej strany a robili prípravy na vytvorenie vlastnej milície, na zriadenie ktorej robili Slováci tiež prípravy.

Na druhý deň, bola to nedeľa 21. januára, u veliteľa pri jednaní jeden dôstojník rozhodne vyhlásil, že Košice patria do Československej republiky - bol to vysoký politický pracovník armády Brežnev. Maďarská delegácia na to protestne odišla. Po ich odchode poveril veliteľ organizovaním milície Dr. M. Borgoňa. Ešte v ten deň sa za pomoci zástupcu Pavla Podrackého podarilo zorganizovať 200 člennú slovenskú milíciu. V pondelok 22. januára poveril veliteľ JUDr. Štefana Kaifera organizovať civilnú správu mesta, ktorej tajomníkom sa stal Dr. Michal Potemra. V tom čase na sekretariát Slovákov v civile prišiel neznámy Július Maurer. Pochádzal z Krompách, vedel ani dobre po slovensky, bol účastníkom 'krompašskej vzbury' a po nej ušiel do SSSR, vrátil sa teraz so sovietskou armádou ako víťaz a venoval sa organizovaniu komunistickej strany. Oznámil, že predstavitelia Slovenskej národnej rady sú v Trebišove a do Košíc prídu až 31. januára, kedy sa v Košiciach uskutoční oslava oslobodenia, na ktorej má byť rečníkom prof. Dr. Anton Harčár.

Ľudská hlúposť aj ľudská zloba nemá hranice. Dokázali to maďarskí komunisti, možno, práve za pomoci Maurera nadviazali styk so všadeprítomným NKUD a Slovákov označili ako 'fašistov'. Prednedávnom maďarskí 'fašisti' označili ešte pred nemeckým 'gestapom' Slovákov za komunistov, tak teraz košickí maďarskí 'komunisti' ich obiľagovali prívlastkom 'fašisti'. Ako prvý bol 23. januára na Hlavnej ulici 'náčelník' slov. milície Dr. M. Borgoň, ktorý v blízkosti dómu stretol istú ženu v spoločnosti dvoch sovietskych vojakov, ktorú v minulosti súdili pre mravnostné delikty. Títo sa preňho vrátili a donútili ho ísť na Rázusovu ulicu do Krčméryho vily, kde už mali zaistených viacerých sudcov. Udavači našli svoj cieľ a ich pričinením sa obeťami stali nevinní ľudia. Zaistili ďalej Ladislava Štofka, Dr. Š. Kaifera a Dr. Potemru, J. Grobona, Ladislava Saučina, Alexandra Bertu a riaditeľa Slovenskej hospodárskej banky Františka Mandíka. Keď sa prof. Dr. Harčár obrátil na 'všemocného' Júliusa Maurera, ten ho ubezpečil, že všetko bude v poriadku. Nestalo sa. V pondelok 29. januára 1945 zaistili aj Dr. Harčára - z bytu ho odviedli priamo do košickej väznice, pričom mu stihli nebadane zobrať hodinky. Na chodbe vo väzení pripojili k nemu Jozefa Peržeľa, ktorý býval v Kysaku, vsotili ich do cely bez osvetlenia, kde už boli ďalší zaistení a bol medzi nimi Andrej Bugarský, bývalý spolužiak Dr. Harčára z gymnázia. Po maďarskej okupácii prešiel na Slovensko, vyštudoval farmáciu a v Trebišove viedol lekáreň. Ráno pri brieždení bolo možno spočítať a pripočítať ešte 10 tvárí v cele.

Položenie väzňov vo väzenskej cele ešte aj dnes pokladá Dr. Harčár za vrcholné zneuctenie ľudskej osoby, ktorým bolševické násilie postihlo desaťtisíce nevinných ľudí. Títo poslúchli vyhlášku mesta, prihlásili sa, iní na základe falošného udania. Títo sa potom stali účastníkmi 'smrtného pochodu'. Do poľského mesta Sanok, odkiaľ sa dostali niektorí až na Sibír na 'malenkuju rabotu'. Len málo ich prežilo a dnes sa s horkosťou domáhajú odškodnenia a spravodlivosti.

V stredu 31. januára 1945 na slávnosť oslobodenia mohli už prísť do Košíc predstavitelia SNR, medzi nimi Dr. Vavro Šrobár a Ladislav Novomeský. Keď sa dozvedeli o uväznení členov strany slovenskej jednoty, intervenovali za ich prepustenie. Prof. Dr. Harčár a Peržel sa dostali z väzenia v piatok 2. februára 1945. No v sobotu zistili, že ostatní uväznení sa toho ešte nedočkali. Takto Dr. Harčár prežil druhé ohrozenie života. Žiaľ, nebola to posledná jeho skúsenosť s ľudskou náklonnosťou k nemu, surovosťou a bezohľadnosťou.

SNR začala úradovať v budove riaditeľstva železníc, kde bolo aj vojenské veliteľstvo mesta. V nedeľu ráno viedol Dr. Harčár vyše 60 člennú delegáciu pred predstaviteľov SNR. O priebehu návštevy priniesli správu noviny 'Národná obroda" č. 2 zo 7. februára. Začala vychádzať aj 'Pravda'. Potom to boli noviny 'Demokrat'. Košickí Slováci pomáhali pri tlačení novín svojim papierom, no tlačilo sa v Prešove a z tých čias sa pre archívne účely zachovalo len málo exemplárov.

Delegáciu prijalo predsedníctvo SNR na čele s predsedom Dr. Vavrom Šrobárom. Dr. Harčár v mene delegácie prehovoril o Slovákoch, ich pevnosti a vytrvalosti za okupácie a príchodom prejavil tak svoju oddanosť a vernosť SNR a požadoval ochranu pred potupovaním a prenasledovaním. Za SNR predseda Dr. Vavro Šrobár vyjadril radosť, že prišli k predstaviteľom SNR, ktorí sú poverení spravovať osudy oslobodených Slovákov. "Teší nás, že sa hlásite k práci a vyslovujeme vám srdečnú vďaku za to, že ste v najťažších časoch, keď nebolo na území okupovanom Maďarmi ľahké byť Slovákom. Vytrvali ste pri svojom slovenskom presvedčení a že ste i v najťažších časoch zachovali dedovizeň našich otcov a všetky hodnoty, ktoré ste uznávali za najcennejšie."

Keď som týždeň po maturite 1. júla 1945 nastúpil do zamestnania ako elév v 'správnej komisii mesta Košíc' so zaradením na odbor kultúrno-sociálneho oddelenia, stal sa mojim nadriadeným prof. Dr. Harčár, vtedy už predseda telovýchovnej jednoty 'ŠK Jednota Košice' (od septembra 1945 aj predseda Východoslovenskej futbalovej župy) a jeho zástupcom mojím priamym nadriadeným nebol nik iný ako už vtedy ustanovený predseda futbalového oddielu Alexander Bačinský.

Onedlho oslávi v Košiciach 85 ročné jubileum prof. Dr. Anton Harčár, ktorý mi pre čitateľov Korzára odhalil dodnes nepublikovanú "Druhú stranu mince" oslobodenia Košíc.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 19 066
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 926
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 955
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 434
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 424
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 936
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 527
  1. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  2. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  4. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  5. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  6. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  7. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  8. Martin Borecky: Rakovina
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 392
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 656
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 459
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 838
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 379
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 346
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  2. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  4. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  5. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  6. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  7. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  8. Martin Borecky: Rakovina
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 392
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 656
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 459
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 838
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 379
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 346
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu