"Schusterova" SOP ukončila svoju činnosť a spojila sa so Smerom
Po piatich rokoch a štrnástich dňoch skončila v sobotu svoje pôsobenie na politickej scéne Slovenska Strana občianskeho porozumenia (SOP), ktorú
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
spoluzakladal súčasný prezident Rudolf Schuster. Rozhodol o tom Republikový kongres SOP, ktorý sa v sobotu konal v Nitre. Zo 144 prítomných delegátov sa za ukončenie samostatnej činnosti SOP a za jej spojenie s opozičnou stranou Smer vyslovilo 141 delegátov, jeden bol proti a dvaja sa zdržali hlasovania.
"Neľahké rozhodnutie prijal kongres na základe analýz a hodnotení postavenia SOP, jej možností ďalšieho politického pôsobenia, ale aj ako odraz požiadaviek a potrieb spoločnosti na usporiadanie politického prostredia v štáte a znižovanie počtu politických subjektov," informoval predseda SOP Pavol Hamžík. Rovnako závažným motívom bolo podľa neho aj odhodlanie SOP prispieť k uskutočneniu integrácie a zvýšeniu vplyvu stredoľavej politickej alternatívy na spoločenské procesy.
Dohodu o spojení SOP so stranou Smer podpísali lídri oboch subjektov - Pavol Hamžík a Robert Fico ešte v stredu. Podľa ich slov bola základom bezproblémového spojenia oboch strán blízkosť straníckych programov, korektné vzťahy a spolupráca.
Fico označil rozhodnutie kongresu SOP za významnú udalosť. "Dohodou SOP a strany Smer sa mení kvalita slovenskej politickej scény, začína sa nová etapa vytvárania mocenskopolitickej alternatívy voči terajšej pravicovej vláde," povedal Fico. Súčasne ocenil kultivovaný spôsob, akým SOP ukončila svoju existenciu a všetkým jej členom ponúkol priestor na politickú, odbornú i organizačnú činnosť v štruktúrach strany Smer.
Kongres vo svojom uznesení odporúča členom, funkcionárom a sympatizantom SOP, aby sa preregistrovali do strany Smer. Podobne vyzýva poslancov obecných zastupiteľstiev a parlamentov samosprávnych krajov, aby vstúpili do klubov poslancov strany Smer a presadzovali jej politiku. Odporúčania nie sú záväzné a automaticky neznamenajú, že sa bývalí členovia SOP stávajú členmi Smeru.
Za najväčší prínos relatívne krátkeho pôsobenia SOP na slovenskej politickej scéne označil Hamžík prácu strany v prospech naplnenia integračných ambícií Slovenska. "Bez SOP by nedošlo vo voľbách v roku 1998 k takej závažnej zmene na vnútropolitickej scéne, oveľa ťažšie by sa otvárali Slovensku brány do EÚ a NATO," zdôraznil na záver Hamžík, ktorý sa nechce angažovať v aktívnej politike. V prípade záujmu je však pripravený pôsobiť v oblasti zahraničnej politiky na odbornej úrovni bez toho, aby bola táto činnosť viazaná na stranícky post v Smere. Hamžík má podľa vlastných slov v súčasnosti dostatok aktivít aj v poradensko-konzultačnej oblasti, dokonca v zahraničí.
SOP zanikla podľa neho s čistým štítom a bez dlhov. "Náš majetok bol zanedbateľný. Pracovali sme v prenajatých priestoroch a odovzdáme riadne audit," povedal. SOP patrila medzi politické subjekty, ktoré dostali v minulom roku prostriedky zo štátneho rozpočtu. "Čo zostane, prejde do Smeru," dodal s tým, že ide o zanedbateľné financie.