Korzár logo Korzár

Keď otec padol na Dukle, dcéra v Anglicku mala päť mesiacov

Dr. Jozef RODÁK, Vojenské múzeumAj keď od duklianskych bojov pomaly uplynie 59 rokov stále sa vynárajú nové príbehy padlých, ktorých osud bol

Dr. Jozef RODÁK, Vojenské múzeum

Aj keď od duklianskych bojov pomaly uplynie 59 rokov stále sa vynárajú nové príbehy padlých, ktorých osud bol spečatený pri oslobodzovaní svojej vlasti a nebolo im dopriate žiť v mieri v kruhu svojich najbližších. Mnohí padlí príslušníci čs. armádneho zboru sú na duklianskom cintoríne aj doposiaľ neznámi, iných zase ukrýva neznáma karpatská príroda, ďalších sú mená známe, ale nevedia nič o nich rodinní pozostalí. Takýto smutný príbeh postihol aj Veru Ogle z Anglicka, ktorej otec kapitán František Vrána, príslušník čs. tankovej brigády padol 30. septembra 1944 na hraniciach Duklianskeho priesmyku a je pochovaný na cintoríne na Dukle. Vtedy mala Vera päť mesiacov a o svojom otcovi v ďalších rokoch nevedela takmer nič, iba to, že padol vo vojne a pochádzal z Československa. Po smrti svojej matky v roku 1999, pôvodom Angličanky, začala pátrať po svojom otcovi. Dozvedela sa kde je pochovaný. Jediným vodítkom pre ňu bol otcov album s fotografiami z rokov 1939 - 1944, výstrižok z českých novín s informáciou o otcovi a úmrtný list. Prostredníctvom týchto informácii s obrátila na Slovenské veľvyslanectvo v Londýne, ktoré ju skontaktovalo s Vojenským múzeom vo Svídníku. Potom už celá záležitosť mala rýchly spád, došlo k výmene vzájomnej korešpondencie a tak záležitosť mala rýchly spád, došlo k výmene vzájomnej korešpondencie a tak záležitosť mala rýchly spád, došlo k výmene vzájomnej korešpondencie a tak 10. júla 2003 Vera Ogle s manželom a synom prišla do múzea vo Svidníku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Stretnutie bolo veľmi dojímavé a tu sa pani Ogle (Vránová) dozvedela takmer všetko o svojom padlom otcovi. Doniesla so sebou otcov album, zopár dobových fotografií a originálny úmrtný list, ktorý ponechala múzeu. Veľmi zaujímavá je fotografia maličkej Very v náručí otca a matky. Kópie ostatných fotografií z albumu prisľúbila poslať pre fotoarchív múzea. Po množstve informácii si s veľkým záujmom prezrela expozíciu múzea, kde sa detailne zaujímalo o históriu čs. armádneho zboru, o čs. vojenské jednotky na západe a zvlášť o duklianske boje, kde bojoval otec. Upútali ju tiež vojenské uniformy čs. vojakov, ktoré sa nosili počas 2. svetovej vojny v Anglicku. Pýtala sa tiež na spolubojovníkov, či ešte niektorí z nich žijú. Potom jej cesta viedla na Duklu na cintorín, kde je pochovaný jej otec spolu s ďalšími spolubojovníkmi. Tu na hrob položila kyticu kvetov a mlčky si uctila pamiatku padlého otca. Ako sa potom so slzami v očiach vyjadrila, že mala zvláštny pocit, ktorý nevie ani opísať. Potom vyšla na vyhliadkovú vežu, kde ju informovali o priebehu bojov o Dukliansky priesmyk a mieste, kde padol jej otec v roku 1944. Z vrcholu veže si zároveň prezrela panorámu duklianskeho bojiska na poľskej i slovenskej strane. Tým ale neskončila jej cesta po pamätných miestach bojov a následovne prejavila záujem poznať duklianske bojisko i na poľskej strane a v sprievode pracovníka múzea pocestovala do prihraničnej obce Zyndranowa, odkiaľ začal útok čs. tankového práporu pod vedením jej otca na Dukliansky priesmyk. Tu sa opäť dopodrobna zaujímala o bojovú situáciu zo septembrových dní roku 1944. Prezrela si aj súkromné múzeum pána T. Gocza, kde sa okrem iného nachádzalo veľké množstvo nálezov z duklianskeho bojiska, zvlášť ju upútali časti panciera z rozbitého tanku, lebo sa to viazalo s tankistom, práve ktorým (veliteľom) bol jej otec. Zaujalo ju aj rozprávanie pána Gocza, ktorý v tom čase mal 15 rokov a veľmi dobre si pamätal na našich tankistov a ja na miesto, kde bola tanková opravovňa v blízkosti jeho domu. Dnes ju tam pripomínajú zbytky tankových pásov a predného panciera. Prezrela si aj lemkovské obydlie z druhej polovice 19. storočia, kde sa nachádza množstvo originálnych etnografických exponátov a na pamiatku si odtiaľ odniesla pekné kraslice. V závere návštevy zotrvala celá rodina Ogle v priateľskej besede, kde nechýbalo typické miestne pohostenie.

SkryťVypnúť reklamu

Čitateľskú verejnosť určite bude zaujímať, kto to vlastne bol kapitán František Vrána. Narodil sa 27. januára 1914 v Přerove v rodine robotníka, vyštudoval vojenskú akadémiu a stal sa poručíkom delostrelectva. Odmietol mníchovský diktát a po okupácii Čiech a Moravy roku 1939 odišiel do Poľska, kde však nebol prijatý do č.. vojenskej skupiny. Rozhodol sa preto odísť do Veľkej Británie, kde sa osvedčil ako jeden z najlepších dôstojníkov protilietadlového delostrelectva. Bol inštruktorom v kurze anglickej armády a v jeseni 1943 jeho čata vyhrala súťaž, ktorej sa zúčastnilo ešte 11 anglických čiat. Prispieval do časopisu Mladé Československo. Zvlášť pozorne sledoval vývoj udalostí na sovietsko - nemeckom fronte. Mal nesmiernu radosť z víťazstiev Červenej armády. Vedel, že po jej boku úspešne bojuje aj československá jednotka a preto žiadal, aby ho poslali do Sovietskeho zväzu. Ťahala ho tam nielen možnosť boja s nepriateľom, no predovšetkým viera v bratský ruský národ. V Anglicku ho neudržala ani jeho manželka Angličanka Hilda, s ktorou sa oženil v roku 1941 a ani v máji 1944 počas bojov v karpatsko - duklinskej operácii pri poľskom meste Dukla. Stal sa dôstojníkom operačného oddelenia brigády, potom jej veliteľom. Rýchlo si získal obľubu mužstva i dôstojníkov. Meter za metrom sa čs. vojaci približovali k hranici vlasti. Vojaci bojovali aj za tých, ktorí padli v predchádzajúcich bojoch. František Vrána bojoval za padlého veliteľa Rudolfa Jasioka na hraniciach, robil prieskumy s tankom a takmer na hranici bol jeho tank zasiahnutý. Rýchlo naskočil do druhého stroja, aby pokračoval v boji. Hitlerovcom sa podarilo aj tento tank zapáliť. Keď Vrána vyskakoval zranený z veže tanku, zasiahla ho guľometná dávka. O jeho poslednom boji vtedajšie frontové noviny Naše vojsko v SSSR, z 15. novembra 1944 napísali: "V bojoch pri Dukelskom priesmyku, pri útoku na kótu 578, priamo na hraniciach bol zasiahnutý nepriateľským granátom. Ťažko ranený kapitán Vrána vyskočil z tanku s pištoľou, ktorú mu vytiahol čatár - kapitán to po zranení sám nemohol urobiť - a do posledného dychu sa bránil proti obstupujúcim ho Nemcom. Bojoval a padol ako čestný a neohrozený vlastenec." Toľko informácia z novín. 8. októbra 1944 pri vyslobodení tankov boli objavené pozostatky Františka Vránu a v ten istý deň bol pochovaný na hranici.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatkom októbra 1969 prezident republiky Ludvík Svoboda udelil Františkovi Vránovi titul hrdina ČSSR in memoriam. O tom sa jeho dcéra dozvedela až v múzeu a bude po tom pátrať. Jeho busta je umiestnená v aleji hrdinov Dukly na cintoríne. Skončila sa jedna epopeja padlého hrdinu. Bude aj ďalšia?

Pri rozlúčke v múzeu Vera Ogle povedal, že sa do tohto kraja vráti. Bola milo dojatá tunajšími ľuďmi i prostredím. Treba len veriť, že to bude v blízkej dobe a dobré kontakty nás budú naďalej utužovať v spoločnej Európe bez vojen.

Autor: Ing. Lórant KULÍK

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 687
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 949
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 444
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 415
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 163
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 616
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 111
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 594
  1. Daniel Bíro: Umelá inteligencia začína byť súčasťou našich životov v čoraz väčšej miere. Kde sa s ňou môžeme stretnúť?
  2. Viktor Pamula: Prvý apríl ? Ibažeby nie
  3. Ján Škerko: Fico a Trump: Ako sa z náruče stalo clo
  4. Martin Pilnik: Naozaj obhajujete právo zločincov na najvyššiu politickú a morálnu funkciu v štáte? Naozaj?
  5. Jolana Čuláková: Zlyháva štát, médiá, politici aj odborníci. Tragické udalosti tak smerujú viac k zlu a nenávisti ako k dobru a spolupráci
  6. Ondřej Havelka: Rastafariánství v plné nahotě
  7. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené
  8. Lucia Mihalíková: Londýn: Nezabudnuteľná cesta
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 224
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 079
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 981
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 15 563
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 728
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 316
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 624
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 6 363
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Umelá inteligencia začína byť súčasťou našich životov v čoraz väčšej miere. Kde sa s ňou môžeme stretnúť?
  2. Viktor Pamula: Prvý apríl ? Ibažeby nie
  3. Ján Škerko: Fico a Trump: Ako sa z náruče stalo clo
  4. Martin Pilnik: Naozaj obhajujete právo zločincov na najvyššiu politickú a morálnu funkciu v štáte? Naozaj?
  5. Jolana Čuláková: Zlyháva štát, médiá, politici aj odborníci. Tragické udalosti tak smerujú viac k zlu a nenávisti ako k dobru a spolupráci
  6. Ondřej Havelka: Rastafariánství v plné nahotě
  7. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené
  8. Lucia Mihalíková: Londýn: Nezabudnuteľná cesta
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 224
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 079
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 981
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 15 563
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 728
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 316
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 624
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 6 363
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu