Otvorili mu ligové i reprezentačné vrátka

Sportnet|23. okt 2003 o 00:00

Košice Stal sa rýdzim košickým odchovancom. Začínal v mladšom doraste Dynama ČSD, ktorý doviedol tréner Ladislav Palečko k titulu čs. majstra v roku

1951. Z prvého veľkého úspechu sa tešil v tomto tíme: Magyar Lovacký, Cestický, Plaus, Jančík, Bacso, Pintér, Skubík, Kánássy, Lénart, Mravec, L. Kozák, Dolinský, Varga, Sopko, Ficery, Hustáty, Schwarz, Hanigovský, Tehel, Felszeghy. Za starší dorast však už hral vo VSS, kde sa v nasledujúcej sezóne radoval z rovnakého triumfu pod taktovkou Jozefa Leška s týmito hráčmi: Bimba, Hemel, Tehel, Hanigovský, Cestický, Felszeghy, Jančík, Pintér, Bacso, Kánássy, Kozák, Mravec, Lénart a Schwarz. Bol výborným obrancom i stredopoliarom, a tak nečudo, že sa mu tréneri otvorili ako ligové, tak aj reprezentačné vrátka. Jednoducho vyšvihol sa na takého futbalistu, o ktorého mal každý záujem.

V päťdesiatom štvrtom Alexander Felszeghy (nar. 28. 10. 1933 v Košiciach) po prvý raz okúsil chuť ligového chlebíka v pražskom vojenskom klube Tankista, lebo strojári v tom čase ešte medzi elitou nehrali. Krst na vrcholnej scéne absolvoval v kádri: Stacho, Bosák, Danko Ošťádal, Matějíček, Felszeghy, L. Steiner, Antl, Přibáň, Kováč, Šimanský, Hovorka, Pazdera, Kadraba, J. Gajdoš, Majer, Samec, Dřevikovský, Feureisl a Šonka. Na druhej strane však v hlavnom meste bol na očiach reprezentačných trénerov, takže sa dostal aj do vysnívaného áčka. Na jediný zápas nemá najlepšie spomienky, lebo ČSR prehrala 13. novembra 1955 na štadióne Vasila Levského s Bulharskom 0:3, keď debutoval aj s brankárom F. Hlavatým v tejto zostave trénera Antonína Rýgra: F. Hlavatý Menclík, Hledík, Felszeghy Hejský (65. Hertl), Procházka Pazdera, E. Svoboda, Pažický (46. Křižák), Crha, Kraus. V roku 1956 odohral konečne prvý ligový zápas v rodnom meste. V drese Spartaka VSS mohol byť s prvým vystúpením spokojný, lebo kolektív remizoval s Duklou Praha 2:2. A kto sa o cennú remízu podieľal? Bobok Cestický, Felszeghy, Labodič, Samuelčík, Skyva, Kánássy, Gajdoš, Polgár, Buberník, Schwarz. Lenže, ako mužstvo sľubne začalo, tak nakoniec dopadlo zle-nedobre a zostúpilo. Šaňo však obliekal dres reprezentačného B mužstva a mal šancu dostať sa znovu aj do "áčka". V II. lige to však nešlo, preto ohlásil prestup do susedného Prešova. Ešte počas pôsobenia v Košiciach nastúpil dvakrát za béčko. Premiéru v tomto výbere mal 22. apríla 1956 v Karl-Marx-Stadte. Naši s tímom Schrojf Tichý, Hildebrand, Felszeghy Vengloš, Kvašňák Balážik, Kačáni (Jakubčík), Košnár, Feureisl zdolali NDR gólom Jakubčíka 1:0. O necelý mesiac 19. mája nastúpil v Prahe proti Maďarom. Prehru 1:3 zažil v zostave: Jonák Tichý, Hildebrand, Felszeghy Hlaváček (Starý), Vengloš A. Bílý, Buberník (dal čs. gól), Košnár, M. Dvořák, Pavol Molnár. Po odchode z Košíc hral ešte v roku 1957 v Rostocku. Zo 16. júna radosť nemal, lebo ČSR podľahla NDR 1:3. Hrali: Hasoň Starý, Pšenko, Felszeghy G. Mráz, Rys J. Bílek, A. Urban (Pičman), Buberník (bol čs. strelcom), Cimra, Dolinský. Okrem týchto štartov si pripísal na konto aj päť zápasov v tíme levíčat, jeden dokonca 30. mája 1957 v Bratislave proti Anglicku (0:2), takže z tohto duelu spomeňme aspoň zostavu: Rufus (Hasoň) Kofent, Čadek, Felszeghy A. Urban, Kvašňák K. Gajdoš, M. Dvořák, Cimra, J. Obert (Švec), Dolinský. To spolu so siedmimi stretnutiami za juniorský tím mu vynieslo dovedna 16 reprezentačných štartov, čo v tých rokoch nebolo na zahodenie.

V zelenobielom drese Tatrana Prešov hral tri ligové ročníky, takže v tomto období pripomínal strateného syna. Po nich sa vrátil do Košíc a v ročníku 1962/63 pomohol VSS vybojovať postup do ligy v tomto hráčskom kádri: Švajlen, V. Jutka, Csákvári, Kassai, Felszeghy, Š. Tóth, Kánássy, Pavlík, Schwarz, Gacek, Gornický, Strausz, L. Obert, Piršč, Müller a Martinček. V nasledujúcich troch sezónach hral v drese strojárov a v šesťdesiatom šiestom po jarnej sezóne skončil ako vyše 32-ročný s aktívnou činnosťou. Naposledy nastúpil v žlto-modrých farbách v jesennom 11. kole v roku 1965 proti Spartaku Brno, ktorý VSS zdolali 3:1 v zostave: Švajlen Piršč, Š. Tóth, Felszeghy, Desiatnik, Šomoši, T. Tóth, Müller, Mravec, Kánássy, Pavlík. Počas 14- ročnej kariéry medzi seniormi zohral v Košiciach za päť sezón 58 ligových zápasov. Ak k nim prirátame prešovské, kde nastupoval viac-menej pravidelne v základnej zostave a štarty počas vojenčiny, zdobí ho vyše 150 prvoligových štartov, čo pri skutočnosti, že v tých rokoch nebolo toľko ligových zápasov ako v súčasnosti, nie je málo.

Po skončení aktívnej činnosti trénoval na viacerých miestach. Pripravoval Drienovec, juniorov VSS Košice, Ružomberok, Spišskú Novú Ves, Kráľovský Chlmec, Michalovce a VSS Košice. Ako bývalý kvalitný futbalista mal všade čo povedať. Ešte v júni 1992 nastúpil za internacionálov východoslovenského regiónu v súboji so striebornými hráčmi z MS´62 v Chile v Košiciach. Mnohí ho ešte mohli obdivovať. Vari naposledy, lebo 20. decembra 1994 prišla smutná zvesť, že Felszeghy navždy opustil košickú futbalovú rodinu. Možno mnohí z tých, čo ho obdivovali, rýchlo na neho zabudli, ďalším však tento elegán veľmi chýba dodnes. A tak kým viacerí jeho rovesníci oslavujú tohto roku sedemdesiatku, Šaňo sa jej nedožil, ale zaslúži si túto spomienku aj preto, že patril medzi najlepších košických a tiež aj čs. futbalistov, ktorý na ihriskách vzbudzoval vždy nevšednú pozornosť.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Otvorili mu ligové i reprezentačné vrátka