stricu, alebo prechod od tradičného prináša riziko?
Región. Aby počítač fungoval, musí mať operačný systém. Aby sa na ňom dalo písať a počítať napríklad výplaty, treba kancelárske programy. Väčšina osobných počítačov na Slovensku používa programy od spoločnosti Microsfot známe pod názvami Windows a MS Office. Cena za ne sa podľa verzií a rôznych zliav pohybuje od 50 po 100 eur za program. Microsoft založil známy miliardár Bill Gates.
Zadarmo
Nedávno sa na trhu začali objavovať konkurenčné programy, ktoré sú zadarmo. Časť ľudí, firiem a miest po ich používaní hovorí, že okrem nulovej ceny majú v porovnaní s platenými verziami minimálne rovnako dobrý výkon. Zaujímalo nás, ako si nástup nových programov zadarmo všímajú podtatranské mestá.
Kežmarok: Máme výhodné zľavy
V meste Kežmarok ostávajú verní platenému softvéru od Microsoftu. "Počítače kupujeme so zľavami už s týmto softvérom. Ak by sme ich kúpili čisté a použili programy zadarmo, veľa by sme neušetrili. Preto v krátkom čase zmeny nechystáme," hovorí prednosta mesta Miroslav Perignáth.
Prednosta: Pričuchol som
Rovnako plateného Microsftu sa držia aj Vysoké Tatry. Licencie majú kúpené na dlhšie obdobie, preto by náhle zmeny nemali finančný úžitok. "Mesto je však otvorené každému nápadu, ktorý môže pomôcť. Priznávam, že sám som pričuchol k týmto novým programom zadarmo. Časť úradníkov je však skôr konzervatívna," hovorí prednosta mesta Juraj Hudáč.
Veľkú časť peňazí za programy pohlcujú špecializované účtovnícke programy. Tam alternatívy zadarmo ešte úroveň platených kolegov skôr nedosahujú. Podľa šéfekonómky mesta Márie Fábryovej však o možnostiach zadarmo treba určite vždy uvažovať.
Poprad má Windows
Mesto Poprad informácie o svojom softvéri neposkytlo. Z prostredia počítačových dodávateľov sme sa dozvedeli, že jeho servery bežia plne na platformách plateného Windows. Prvé nesmelé kroky s aplikáciami zadarmo mesto údajne skúša s programami na písanie.
Všetky servery na Linuxe
Priekopníkom v používaní softvéru zadarmo je Banská Bystrica. "Všetky naše servery bežia na systéme Linux, ktorý je zadarmo. Windows sme na serveroch opustili ešte pred ôsmimi rokmi, preto neviem presne povedať, koľko sme ušetrili. Ide však o veľký peniaz," hovorí vedúci tamojšieho referátu informatiky Alexander Hlavatý.
K výmene Windows za Linux na stolových počítačoch bežných úradníkoch mesto ešte nepristúpilo. "Báť sa toho netreba. Zvyknúť si na základy Linuxu dokáže každý. Obrazovo sa veľmi podobá Windowsu," myslí si Hlavatý.
V B. Bystrici však úradníci používajú kancelárske písacie programy zadarmo. "Máme tu 200 počítačov, ak by sme mali za to platiť, vypočítajte si. Ušetríme takto hneď zhruba 66 387 eur (dva milióny korún)," povedal Hlavatý.
FAKTY
Čo je čo- Slobodný softvér je program, ktorého štruktúra je známa a programátori ju môžu upravovať. V zásade vo drvivej väčšine je otvorený softvér zadarmo. Medzi najznámejšie otvorené alternatívy k Windowsu patrí Linux. Najznámejšia kancelárska náhrada zadarmo k platenému MS Officu je zase OpenOffice.
- Na internetových diskusiách sú rôzne názory. Od tých, že Linuxy sú oproti Windowsom rýchlejšie, výkonnejšie, bez vírusov a zadarmo, až po tie, že Linuxy sú pre bežných ľudí ťažko zvládnuteľné a množstvo známych programov na nich jednoducho nejde.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš