negatívny emocionálny stav, pri ktorom sa zrýchľuje tep zvýšene sa do krvi vyplavuje adrenalín, zvyšuje sa krvný tlak, vzniká pohybový nepokoj, zrýchľuje sa dýchanie, vzniká a trvá pocit napätia. Niekedy sa zvyšuje duševná aktivita, ale potom pri ďalšom sklamaní reagujeme obrannými mechanizmami ako sú napr. agresia, regresia alebo fixácia.
Agresia na frustráciu znamená, že pri ohrození alebo neuspokojení potreby reagujeme útočne. Formy agresie sú rôzne, častá je agresia fyzická, ale ďaleko častejšia je agresia slovná. Pri nej používame ponižujúce a odsudzujúce výroky a vety a adresujeme ich buď priamo, alebo nepriamo. Najčastejšie urážame v afekte, nie je tiež zriedkavé ohováranie alebo iné zámerné skresľovanie poviesti druhého.
Ak nastanú prekážky a prídu traumatizujúce zážitky, potom sa môže stať, že na takúto obtiažnu situáciu a frustráciu reagujeme regresiou, t. j. návratom k menej kvalitným formám správania, než aké sme mali doposiaľ. Ide vlastne o istý spôsob obrany, ale obrany skôr infantilnej. Pritom sa stávame nápadní až smiešni a často strácame autoritu.
Ak je naša cieľavedomosť sústavne marená, môžeme strácať záujem. Potom ide o správanie so stratou motivácie. Hovoríme o fixácii a je pre ňu príznačná rezistencia, nezáujem, necitlivosť, imúnnosť voči odmenám i trestom. fixácia je demobilizujúca obranná technika.
Existujú aj ďalšie obranné reakcie, pričom je ale dôležité si uvedomiť, že frustrácia nás sprevádza celým životom a my sa od detstva učíme prekonávať ju. Niekto frustráciu prekonáva ľahšie, iný ťažšie. Hovoríme o frustračnej tolerancii. Kto má túto toleranciu nízku, ten na frustračné podmienky reaguje horšie, až celkom neprimerane, napr. dezorganizáciou správania. Kto si volí náročnejšie ciele, mal by byť voči frustrácii odolnejší. Telesné aktivity a relaxácia sú tu dobrými pomocníkmi
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.