Svěchotu, ktorý mal viac rokov vážne zdravotné problémy, hospitalizovali začiatkom októbra v nemocnici na Kramároch, kde sa mal podrobiť operácii chrbtice. V minulosti bývalý námestník SIS čeliaci viacerým obvineniam prekonal niekoľko ťažkých infarktov a klinickú smrť. Všetky v súčasnosti vedené trestné stíhania voči Svěchotovi zastavia. Zdravotné problémy mal Svěchota už i na poslednom septembrovom pojednávaní na Okresnom súde Bratislava 3 v kauze triptychu Klaňania sa troch kráľov. Po viac hodinovom pojednávaní poprosil zjavne bledý Svěchota senát, či by sa nemohol poprechádzať.
Svěchota, ktorý mal právnické vzdelanie, začal svoju kariéru v tajných službách ako agent ešte počas totalitného režimu v Štátnej bezpečnosti. V Slovenskej informačnej službe (SIS) začal po nástupe Ivana Lexu najskôr v roku 1995 zastávať post šéfa kontrarozviedky neskôr postúpil a stal sa námestníkom riaditeľa SIS. Po prvom nástupe Mikuláša Dzurindu na post predsedu vlády SR Svěchota zo SIS odchádza a pôsobí ako advokát.
Po správe staronového riaditeľa SIS Vladimíra Mitra v parlamente sa následne rozbieha vyšetrovanie káuz bývalého vedenia SIS. Svěchotu obvinili vo viacerých prípadoch zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, podvodu a iných trestných činov. V roku 1999 sa dokonca ocitol na niekoľko mesiacov vo väzbe. Prepustili ho v nedeľu 6. júna 1999. Podľa vtedajšieho ministra vnútra Ladislava Pittnera ešte predtým dobrovoľne viackrát vypovedal o zavlečení prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho do Rakúska a o ďalších kauzách.
Neskôr Svěchota svoje výpovede zmenil a počas procesu v kauze triptych, kde bol obžalovaný so svojím bývalým šéfom Ivanom L. tvrdil, že vo väzbe na neho robili psychický nátlak a využívali nielen jeho zlý zdravotný stav, ale i manželkin. V poslednom období sa Svěchota pracujúci ako príležitostný advokát chcel súdiť s denníkom Sme, pretože podľa neho napísal nepravdivé informácie o jeho údajných cestách vrtuľníkom domov. Pri rozhovoroch pôsobil unaveným dojmom a tvrdil, že bežná verejnosť si nevie pochopiť poslanie práce v tajnej službe. Viacerí jeho odporcovia tvrdili, že mal "v rukách" závažné informácie na rôznych vplyvných a známych ľudí. Viacerí ho považovali za šedú eminenciu tajnej služby počas riaditeľovania Ivana Lexu.
V júni tohto roku Krajský súd v Bratislave Svěchotu uznal za vinného zo sprenevery takmer 11 miliónov korún a odsúdil ho na dva roky väzenia s podmienečným odkladom päť rokov. Prípad sa už dostal na Najvyšší súd SR, ktorý teraz celé konanie rovnako ako polícia a prokuratúra voči jeho osobe musí zastaviť. Ďalšie kauzy, kde je obžalovaný iba Svěchota, zostanú navždy bez právoplatného rozhodnutia súdu.
Ostatní obvinení bývalí príslušníci SIS budú napriek smrti Jaroslava S. naďalej čeliť trestnému stíhaniu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.