Korzár logo Korzár

Mal Komenský slovenský pôvod?

Pred tohtoročným Dňom učiteľov sme 24. marca uverejnili článok o Jánovi Amosovi Komenskom. Zareagovali nám viacerí čitatelia a prekvapujúco sa zhodli

v jednej otázke: "Mal Komenský Slovenský pôvod?" Keďže sa roky polemizuje o tom, že jeho predkovia sú zo Slovenska. Osobitne nás zaujal obsiahly list JUDr. Františka Znaka, ktorý píše, že má eminentný záujme aby sa objasnila história a odtajnila skutočnosť, že Komenský pochádza zo Slovenska, že bol na Slovensku a že Slováci si právom nárokujú na pravdu o jeho osobe. Pán Znak píše, že v súvislosti s návštevou Komenského v Markušovciach vznikla myšlienka a návrh na vytvorenie "učiteľského múzea", prípadne postavenia sochy v parku markušovského kaštieľa. Tento návrh zrejme zostal iba vo verbálnej podobe. Pán Znak nám poslal aj článok publicistu Laca Zrubca z prílohy Slovenskej republiky 30. októbra 1998 o exaktných výskumoch, ktoré dokazujú, že J. A. Komenský mal slovenský pôvod.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Historici František Kalesný, Oto Kollárik a Ivan Rumanovský sa zaoberajú výskumom osobnosti Komenského a vedecky dokázali, že jeho pôvodné priezvisko bolo Segeš a že táto rodina žila v Pobedime pri Trenčíne, kde je v matrike zaznamenaná genéza predkov Komenského. Laco Zrube v spomínanom článku zhrnul výsledky výskumu troch historikov. Dr. Kollárik o výskume písal v štúdii "Nové údaje a pripomienky k životopisu J. A. Komenského" (Vydala Matica slovenská v Martine v r. 1988). Podľa tzv. výhostného listu Segešovcov, objaveného v roku 1910 v archíve zámku vo Světlove je jasné, že Segešovci boli prepustení z poddanosti na vysťahovanie zo Slovenska do Komne a odtiaľ do Uherského Brodu. To znamená, že prišli medzi Moravských Slovákov z Horného Uhorska teda Slovenska legálne a neboli utečenci ako tvrdil predtým prof. Polišenský a dokonca uviedol, že Segešovci sú maďarského pôvodu. Ako píše Laco Zrubec, F. Kalesný dokázal listinne, že Segešovci vždy písali svoje priezvisko po slovensky od 15. storočia, kde už vtedy žili v Pobedime a píšu ho tak aj ich potomkovia v súčasnosti, ktorých F. Kalesný aj Laco Zrubec navštívili. Podľa F. Kalesného sa Komenský podpisoval ako Joannes Marcomanno-Niwnicennus (v r. 1612). Meno Komenský vzniklo z názvu moravskej dediny Komňa (Komni). Z výskumov F. Kalesného vyplýva, že Komenský zdôrazňoval v podpisoch svoj slovensko-moravský pôvod a nikdy sa Čechom nenazýval. Nevedno prečo si ho Česi prisvojujú.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa archívnych dokumentov, ktoré skúmal historik Ivan Rumanovský, Komenského dcéra Dorota Kristína bola vydatá za J. Molitora z Púchova a v Púchove bol Komenský viackrát. O. Kollárik dokázal, že v Pobedime ešte za života Komenského, žilo šesť rodín, ktorí sa volali Segešovci. Ako píše Laco Zrubec, archívne doklady uvádzajú existenciu mešťana Segeša v Uhorskom Brode v r. 1480 - 1482, ktorého najstarší syn Ján bol v roku 1531 v Komni predstaviteľom dediny. Spomedzi jeho siedmich detí jeho syn Martin Segeš Komenský žil v rokoch 1548 - 1604 v Uherskom Brode a mal s manželkou Annou štyri dcéry a jedného syna - Jána Amosa Segeša Nivnického (učiteľa národa).

Dr. F. Kalesný zistil, že na Slovensku je doposiaľ živé ústne podanie, podľa ktorého Komenského predkovia Segešovci pochádzajú zo Záničia pri Púchove, odkiaľ sa neskôr ako obchodníci presťahovali medzi moravských Slovákov na Moravu.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sme už uviedli v predchádzajúcom článku, Komenský tlačil svoje diela na Slovensku a bol úzko spojený s kultúrnymi aj politickými dejinami Slovenska svoj negatívny postoj voči Habsburgovcom dokazoval aj ako kazateľ - bol aj biskupom Jednoty bratskej, čo sa už menej uvádza. V roku 1650 Komenský ilegálne prešiel cez Moravu do Skalice, kde posvätil bratský chrám. Na tamojšej evanjelickej fare stále opatrujú kalich, ktorý vtedy Komenský držal v rukách. Pozornosť si zaslúži aj jeho vzťah k vizionárstvu - viera vo vízie bola v 16. a 17. storočí veľmi rozšírená rovnako ako alchýmia a veštectvo. Práve v tom období sa preslávil dnes často spomínaný vizionár Michel de Notre-Dame Nostradamus. Priateľstvo ho spájalo s prorokom či fantastom Mikulášom Drábikom, ktorý bol jeho spolužiakom v bratskej škole v Uherskom Brode. O Komenskom a Drábikovi píše Libor Bernát v článku Čudné priateľstvo v časopise Historická revue č. 5/2000. Drábik rovnako ako Komenský bol odporcom cisárskeho dvora, čo dokazoval svojimi predpoveďami a vykonávateľmi jeho vízií sa mali stať Rákociovci. Po Komenského smrti a po odhalení protihabsburského Vešeléniho povstania Drábika zatkli ako 74-ročného a popravili.

V článku sa zmieňuje Libor Bernát o osobnom živote Komenského. V roku 1648 mu zomrela druhá manželka a na radu spolubratov sa po tretíkrát oženil, čím zabezpečil starostlivosť o deti z druhého manželstva. Bol pracovne veľmi zaneprázdnený a práve v tom čase bol poverený úradom biskupa Jednoty bratskej a mal vykonať vizitácie zborov v Uhorsku.

Jeho podivuhodné priateľstvo s Drábikom bolo celoživotné a skončilo sa Komenského smrťou 15. novembra 1670. Drábik, ktorý žil prevažne v Púchove a Lešne ho prežil iba o rok. Za čudné sa považuje ich priateľstvo preto, lebo Komenský bol Drábikovým pomocníkom a túto úlohu chápal starozákonne, keď napr. prorok Jeremiáš mal ako pomocníka Barucha, Drábikove vízie najlepšie zodpovedali Komenského zámerom. Rozhodol sa vydať ich knižne v Amsterdame, kam ho pozval švédsky vyslanec. Kniha mala negatívnu odozvu Komenského žiakov a bývalých priateľov, ktorí sa Komenského pýtali, či je Drábik podvodník, demagóg alebo prorok, či mal svoje vízie od Boha alebo boli len jeho výmyslom. Nesplnila sa jeho predpoveď, že zomrie 84-ročný v pokojnej starobe, ani to, že v tom čase bude Komenský správcom fary v Olomouci.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 060
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 028
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 831
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 947
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 628
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 475
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 958
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu