Nepotrebná?!

Sportnet|1. máj 2005 o 22:00

Alžbeta HAVRANČÍKOVÁ, bývalá špičková reprezentantka v behu na lyžiachJasná - Pred olympiádou v Sarajeve v roku 1984 hralo bývalé Česko-Slovensko

Alžbeta HAVRANČÍKOVÁ, bývalá špičková reprezentantka v behu na lyžiach

Jasná - Pred olympiádou v Sarajeve v roku 1984 hralo bývalé Česko-Slovensko prím v bežeckom lyžovaní. Veď

Květa Jeriová či Blanka Paulů obsadili v roku 1983 3. resp. 4. miesto vo Svetovom pohári. Jeriová vyhrala 8-krát preteky SP a dvakrát skončila tretia. Po Sarajeve skončila táto dvojnásobná bronzová medailistka zo ZOH s aktívnou kariérou a vystal otáznik, kto ju nahradí a bude vodcovskou osobnosťou v bežeckom tíme. Silná generácia bežkýň - Anna Pasiarová, Viera Klimková, Gabriela Svobodová, Blanka Paulů - už pomaly končila s aktívnou činnosťou. Do popredia sa drali Češky Dagmar Švubová, Marcela Jebavá, no všetky tromfla rodáčka zo Šuňavy Alžbeta Havrančíková.

Hneď v prvých pretekoch vo Svetovom pohári zaujala. Na domácej trati na Štrbskom Plese skončila 17. marca 1984 na 5-kilometrovej trati na 10. mieste. Ako 21-ročná začala svoju dlhú a úspešnú bežeckú kariéru. Najprv vo federálnom drese, neskôr v slovenskom. Po 16 rokoch v bielom kolotoči skončila s aktívnou kariérou 12. januára 2000, keď na pretekoch SP v českom Novom Měste skončila na 56. mieste. Vrchol formy ju zasiahol v sezóne 1988/89, keď zvíťazila na dvoch pretekoch Svetového pohára a raz stála na 2. stupni. V celkovom poradí SP skončila na skvelom 2. mieste. Smoliarske dni si naopak vybrala počas MS v Lahti, kde skončila dvakrát na 4. mieste. Chýbal jej kúsok k medaile. Aj tak sú to fantastické umiestnenia, na ktoré doteraz žiadna žena zo Slovenska nenadviazala.

Čo robí dnes účastníčka siedmich majstrovstiev sveta a štyroch olympijských hier? Čo je s vami Alžbeta Havrančíková? "Vytratila som sa síce z povedomia ľudí, ale tohto roku som sa opäť dostala na stránky novín zásluhou výsledkov Martina Bajčičáka. Myslím si, že ešte stále sú jeho výsledky na Slovensku nedocenené. V tých podmienkach, v ktorých Martin trénuje, je to prakticky malý slovenský zázrak. A čo robím ja? Snažila som sa odovzdať skúsenosti svojim pretekárom a vychovať ďalšie šikovné slovenské bežkyne. Neviem, či zásluhou mňa alebo podmienok, ktoré sme mali v klube, sa porozchádzali. Boli to veľké talenty. Mala som veľmi dobrú a talentovanú pretekárku, ktorá mala záujem vážne sa venovať tomuto športu, ale, žiaľ, rodičia sa vyjadrili, že nemajú na to, aby sa ich dcéra ďalej venovala behu na lyžiach. Odovzdala som teda len sčasti svoje skúsenosti. Momentálne som na úrade práce," konštatovala bývalá špičková bežkyňa na lyžiach. Keď sa naplno odovzdala tomuto športu a príkladne reprezentovala svoju vlasť, určite netušila, že uznanlivé potľapkávanie po pleci platilo len počas aktívnej činnosti. Po jej skončení začala byť pomaly nezaujímavá, nik sa už neponáhľal, aby sa v jej prítomnosti vyškieral do kamier či fotoaparátov. Hneď po skončení aktívnej činnosti sa Betka dala na trénerskú dráhu a vzala si pod palec mládež. "Strašne ma to bavilo. A deti tiež. Mali sme celkom dobré podmienky. Teraz, keď tieto podmienky sú minulosťou, sa situácia zhoršila, deti prestali mať motiváciu."

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA ANOMÁLIA

Po nedávnych škandáloch okolo Slovenského lyžiarskeho zväzu, keď na povrch vyplávalo nesprávne nakladanie s finančnými prostriedkami (v médiách sa hovorilo o sume 74 miliónov Sk), skončil vo funkcii prezident zväzu Július Dubovský. Nahradil ho Vladimír Franko. Nastane pod novým vedením zlom vo vzťahu k bývalým úspešným reprezentantom? Skončí trápna situácia a naša najlepšia bežkyňa na lyžiach v histórii prestane navštevovať úrad práce? "Neviem, ako mám na to odpovedať. S pánom Frankom som mala debatu, ale na inú tému. Prečo, ak Martin Bajčičák bojuje o medailu na majstrovstvách sveta a Veronika Zuzulová stabilne dosahuje výborné výsledky v slalome na pretekoch Svetového pohára, nevysiela takéto podujatia Slovenská televízia v priamom prenose. Myslím si, že aj pre obyvateľov Slovenska by to bolo určite veľmi povzbudzujúce, čo sa týka sebavedomia. Získať medailu na svetovom podujatí a navyše byť pri tom, je úžasný nádherný pocit. Človek je taký čas pyšný, že sa narodil na Slovensku." Žiaľ, je to pravda. Ešte šťastie, že je možnosť chytať ČT 2 či Eurosport s českým dabingom, kde nezabudnú spomenúť aj slovenských pretekárov. Je len ťažko pochopiť slovenskú anomáliu týkajúcu sa priamych prenosov. Tak napríklad 23. januára tohto roku STV vysielala z rakúskeho Kitzbühelu slalom mužov v rámci Svetového pohára. Nevieme, akú sledovanosť malo toto podujatie, no v rovnakom čase vysielali na stanici Eurosport slalom žien SP zo slovinského Mariboru, kde bola po 1. kole Veronika Zuzulová na 8. mieste! Prečo STV vysiela mužské zjazdové lyžovanie, keď v ňom roky paberkujeme, je pre nás záhadou. Slováci, ktorí sa zaujímajú o lyžovanie si v češtine na Eurosporte určite vychutnali Zuzulovú v Maribore, ktorá nakoniec skončila na 13. priečke. Alebo si zoberme Martina Bajčičáka. Lepšiu pozvánku na majstrovstvá sveta v Obertdorfe, ako 1. miesto v pretekoch Svetového pohára v talianskom Reit Im Winkl nemohol poslať do svojho rodiska. Hneď v prvej disciplíne MS skončil na fantastickom 4. mieste, keď ho iba desatiny sekundy v strhujúcom závere delili od zlata! Na ČT spolukomentátor Martin Petrásek, bývalý bežec na lyžiach, tak hlasno povzbudzoval a hnal Bajčičáka, až na druhý deň ľudia telefonovali do televízie, prečo tak ženie Bajčičáka, keď je to len Slovák... STV ani po 4. mieste nezareagovala. Ak však niektorí z našich tenistov dokáže postúpiť trochu ďalej na grandslamovom turnaji, operatívne zareagujú a zakúpia vysielacie práva. Čo z toho, že napríklad prenosy z Melbourne idú v noci alebo nad ránom...

V ČESKU MÁ VEĽKÝ REŠPEKT

Zdá sa, že Alžbeta Havrančíková sa postupne stane väčším pojmom v Česku, ako doma. U našich susedov si ju vysoko vážia. "Keď som cestovala do Česka so svojimi nádejami, tak sme mali veľkú výhodu. Moji zverenci boli uprednostňovaní i pred domácimi klubmi. Vždy im organizátori vytvorili vynikajúce podmienky. Na majstrovstvách Česka som síce nemala rýchle družstvo, ktoré by bojovalo o popredné priečky, ale zato sme mali najkrajší tím. Som pyšná na to, že niektoré pretekárky si tam našli priateľov. Napríklad český reprezentant Jirko Magál sa skamarátil s Evkou Štrbkovou a doteraz si ´esemeskujú´. Česi nás stále berú ako svojich. Navzájom si prajeme, hoci na športoviskách sme už súperi. Napokon Petráskovo povzbudzovania nášho Bajčičáka v priamom prenose ČT počas MS hovorí jasnou rečou. S Katkou Neumannovou, keď sa stretneme, vždy sa pozdravíme. Ale nielen bývalí či súčasní pretekári reflektujú na mňa či moje meno, ale i bežní návštevníci a diváci si na mňa spomínajú, dokážu potleskom oceniť úspechy, ktoré som dosiahla. Stále pokladajú ako za svoju. Veľmi si ma tam vážia," poznamenala víťazka dvoch pretekov Svetového pohára vo francúzskom stredisku La Feclaz a v nemeckom Kligenthali.

BUDÚCNOSŤ VO HVIEZDACH

"Moja budúcnosť a Slovenský lyžiarsky zväz? Vždy mám pocit, keď som na takýchto podujatiach, ako je aj táto anketa Lyžiar roka, a spomína sa moje meno, tak že som skôr pre reklamu bežeckého lyžovania a jeho prezentáciu...," zamyslela sa Betka Havrančíková. Naozaj máme taký potenciál v bežeckom lyžovaní, aby sme si dovolili osobnosti tohto športu len tak ľahkovážne ´odložiť´ na úrad práce? Dvojnásobnú najlepšiu lyžiarku roka (1994 - Lyžiarka roka, 1989 - Kráľovná bielej stopy) neunavujú podobné pozvania, kde organizátori zväčša profitujú z jej mena, ktoré je a zostane navždy ťahákom. "Ani ma to neunavuje. Najmä, keď sú také výsledky, aké mal v tejto sezóne Martin Bajčičák. Vtedy sa rada stretávam s pretekármi. Trochu ma mrzí, že Ivanove výsledky zostali počas tejto sezóny v úzadí. Podobná situácia ako v Čechách, kde Katka Neumanová, Martin Koukal či Lukáš Bauer získali vynikajúce výsledky na základe pyramídy iných športovcov, ktorí získali výborné výsledky pred nimi, je aj na Slovensku. Dá sa teda povedať, že pre ostatných som bola možno chvíľočku ja tou motiváciou, potom túto štafetu prevzal Ivan Bátory a teraz je to Martin Bajčičák." Šiesta najlepšia športovkyňa Česko-Slovenska za rok 1989 má dostatočný rozhľad o mládeži. Trénovala ju a teda striktne odmieta tvrdenia, že na Slovensku nie sú talenty. Naopak, je ich dosť len nemajú vytvorené vhodné podmienky. Naozaj sú však také vo výhľade taká hviezdičká, že raz z nich vyrastie trebárs nová Havrančíková? "Nechcem, aby bola budúca Havrančíková. Chcem, aby vyrástla ešte lepšia pretekárka ako Havrančíková! Ja som totiž nezískala medailu na svetových podujatiach, ktorá by v súčasnosti mala ešte väčšiu hodnotu a viac by ma zviditeľnila. Slovenské lyžovanie si medailu určite zaslúži. Žiaľ, šport u nás je v pozadí a deťom sa dostáva slabej podpory. Majú veľmi slabé podmienky."

Slovensko malo zatiaľ len jedinú bežkyňu na lyžiach, ktorá sa dokázala vklíniť do svetovej špičky. Alžbeta Havrančíková porážala také esá bežeckého lyžovania ako Rusky Tichonovovú, Välbeovú, Smetaninovovú, Lazutinovú, Gavriljukovú, Jegorovovú, Nagejkinovú, či Talianky Di Centaovú, Belmondovú, o Nórkach ani nehovoriac. Asi je niečo choré v tejto spoločnosti, keď sa k takýmto veličinám chováme macošsky.

KARIÉRA A. HAVRANČÍKOVEJ

OLYMPIJSKÉ HRY

1998NaganoJAP30 km25.

1998NaganoJAP10 km40.

1998NaganoJAP5 km58.

1994LillehammerNÓR30 km32.

1994LillehammerNÓR10 km17.

1994LillehammerNÓR5 km32.

1994LillehammerNÓR15 km8.

1994LillehammerNÓRštafeta7.

1992AlbertvilleFRA30 km11.

1992AlbertvilleFRA15 km17.

1992AlbertvilleFRA5 km34.

1988CalgaryKAN30 km13.

1988CalgaryKAN10 km31.

1988CalgaryKAN5 km29.

1988CalgaryKANštafeta7.

MAJSTROVSTVÁ SVETA

1999RamsauRAK30 km28.

1999RamsauRAK10 km35.

1999RamsauRAK5 km42.

1999RamsauRAK15 km38.

1997TrondheimNÓR10 km25.

1997TrondheimNÓR5 km48.

1997TrondheimNÓR15 km15.

1995Thunder BayKAN30 km11.

1995Thunder BayKAN10 km19.

1995Thunder BayKAN5 km24.

1993FalunŠVÉD30 km5.

1993FalunŠVÉD10 km21.

1993FalunŠVÉD5 km53.

1991Val di FiemmeTAL30 km12.

1989LahtiFÍN30 km4.

1989LahtiFÍN10 km4.

1985SeefeldRAK30 km16

SVETOVÝ POHÁR

(umiestnenia v Top 10)

1994LahtiFÍN30 km8.

1994OsloNÓR15 km9.

1993LahtiFÍN5 km9.

1992VangNÓR15 km9.

1991Thunder BayKAN5 km4.

1991OsloNÓR5 km10.

1991LahtiFÍN15 km10.

1990SollefteaŠVÉD30 km8.

1989FalunŠVÉD15 km9.

1989KlingenthalNDR30 km1.

1988CampraŠVAJ15 km2.

1988La FeclazFRA5 km1.

1986RamsauRAK10 km7.

1986OsloNÓR10 km8.

1986Les SaisiesFRA10 km6.

1985BibawikUSA10 km10.

1985Nové MěstoČSSR5 km6.

1984Štrbské PlesoČSSR5 km10.

PORADIE V SP

198432.11 b.

198522.39 b.

198612.32 b

198734.9 b.

198821.23 b.

19892.105 b.

199024.13 b.

199121.19 b.

199214.28 b.

199319.153 b.

199422.129 b.

199528.100 b.

199631.84 b.

199736.69 b.

1998-

199980.3 b.

2000-

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Nepotrebná?!