Korzár logo Korzár Košice

ŽENSKÝ KOKTEIL na tému: reumatické ochorenia

* S MUDr. I. Tóthovou hovoríme o najčastejších reumatických ochoreniachNa bolesť a zlomeninu kostí sa môže i predčasne umrieťKeď svieti slnko,

* S MUDr. I. Tóthovou hovoríme o najčastejších reumatických ochoreniach

Na bolesť a zlomeninu kostí sa môže i predčasne umrieť

Keď svieti slnko, reumatici sa cítia relatívne dobre. Akonáhle sa však vzduchom vznáša zmena počasia, tí, čo trpia reumatickými problémami, majú bolesti. Zdá sa im, ako keby im niekto obrazne povedané v kolese lámal kosti. Neraz sa však zlomia aj naozaj. I preto sa už teraz začínajú obávať, čo im prinesú blížiace sa jesenné dni, kedy nie je núdza o chlad, vietor, dážď. To všetko sú totiž nepriaznivé faktory zvyšujúce reumatické bolesti.

SkryťVypnúť reklamu

Častejší výskyt reumatických chorôb zaznamenávame u žien. Trpia reumatoidnou artritídou, niektorými systémovými ochoreniami spojiva, osteoartrózou alebo osteoporózou," dozvedáme sa od MUDr. Ivety Tóthovej (na snímke vpravo) z Reumatologickej ambulancie fungujúcej v Poliklinike na Sídlisku KPV. Tí, čo majú niektorú zo spomínaných chorôb, keďže je to nielen vážny zdravotnícko-spoločenský problém, ale zväčša ide o chronické ochorenia, sú niekedy doživotne odkázaní na lekársku pomoc. "Keby sme reumatické ťažkosti brali ako celok, dalo by sa povedať, že na ne trpia až dve tretiny ľudstva. Sú veľmi častou príčinou pracovnej neschopnosti a figurujú na nelichotivých popredných miestach v štatistických prehľadov chorobnosti." Na reumatické choroby, ako pokračovala I. Tóthová, treba pozerať ako na choroby vnútorné, teda interné. Postihujú väčšinou celý organizmus, nielen niektoré kĺby, sval, svalový úpon či vnútorné orgány.

SkryťVypnúť reklamu

Reumatoidná artritída je napríklad závažné zápalové ochorenie kĺbov s postihnutím aj vnútorných orgánov. Priebeh choroby je žiaľ, veľmi progresívny a vedie k invalidite. Ochorenie dokonca skracuje život človeka aj o 10 rokov. Vývoj choroby niekedy trvá mesiace. "Na počiatku sa prejavuje bolesťami kĺbov, zvýšením telesnej teploty, stratou hmotnosti, svalovou slabosťou, rannou stuhnosťou kĺbov. Vlastné ochorenie, to je trvalý opuch jedného alebo viacerých kĺbov." Z vnútorných orgánov môžu byť postihnuté srdce, pľúca, ľadviny, tráviaci trakt, človek má neurologické prejavy. Najviac sa vyskytuje u ľudí vo veku od 20 až 55 rokov, pričom až 70 percent chorých tvoria ženy.

"Ďalším neduhom, ktorým trpia najmä ženy medzi 20 až 30 rokom veku, je systémový lupus erythematosus (SLE), teda lupus," spomenula I. Tóthová ďalšie onemocnenie, ktoré postihuje prakticky všetky orgány tela, no úplne najviac ľadviny. "Ku klinickým príznakom, ktoré sú mnohotvárne, patria neznášanie slnečného žiarenia, vypadávanie vlasov, bolesti kĺbov, svalov, zvýšená únavnosť, potenie, zvýšené teploty až horúčky, krče."

SkryťVypnúť reklamu

U starších ľudí, a to prakticky na celom svete, je hlavnou príčinou bolesti a fyzickej invalidity osteoartróza. Najčastejšie ide o kombinované ochorenie kĺbov a chrbtice. Röntgenologicky sa dá diagnostikovať až u 50 percent osôb, z toho má asi polovica klinické prejavy choroby. Osteoartróza znamená stratu kĺbovej chrupky. To vedie k bolestivosti kĺbu a strate jeho funkcie. Najčastejšie podľa I. Tóthovej osteoartróza postihuje koleno, bedrový kĺb, chrbticu, drobné kĺby rúk.

"A sme pri osteoporóze, ktorej sa hovorí aj tichá epidémia." zdôraznila I. Tóthová. "Nie je len fyziologickým dôsledkom starnutia, ale je to zjavná choroba spojená so znížením kvality života, vysokou chorobnosťou a úmrtnosťou. Po 55-tom roku veku ženy je väčšina zlomenín práve zlomeninou osteoporotickou. Dokonca sú zlomeniny ako príčiny úmrtia asi tak podstatné ako riziko rakoviny prsníka." Ak sa osteoporóza nelieči a objaví sa zlomenina, riziko následnej zlomeniny je päťkrát vyššie ako u pacientov bez predchádzajúcej zlomeniny. "U žien po menopauze, kedy sa znižuje produkcia hormónov - estrogénov, zaznamenávame zvýšený úbytok kostí a v prvých rokov tohto obdobia aj zvýšený kostný obrat. Tento typ osteoporózy voláme postmenopauzálna osteoporóza."

Osteoporóza je zákerná tým, že sa niekedy aj desiatky rokov neprejavuje žiadnymi príznakmi. Alebo sú prípadné ťažkosti netypické, napríklad ako bolesti chrbta. Na osteoporózu sa však takmer nepomýšľa, až kým nečakane, v dôsledku minimálnej traumy, nevznikne osteoporotická zlomenina. Preto akákoľvek zlomenina, ktorej nepredchádza vážnejší úraz, treba posudzovať ako možný dôsledok osteoporózy. "Ženy majú osteoporózu počas dlhšieho života ako muži, pretože u nich sa začína aj o 10 až 15 rokov skôr. Dámy sa tiež dožívajú vyššieho veku," podčiarkla I. Tóthová. Najčastejšou príčinou, ktorá donúti chorého k odchodu do invalidity, je zlomenina krčku stehennej kosti. Klinicky sa diagnostikuje menej ako u 1/3 všetkých zlomenín stavcov.

"Utrpenie, úmrtie a drahé operácie. Sú to momenty spojené so zlomeninami, ktoré sú pomerne zbytočné, pretože osteoporózu možno dnes rozoznať už v jej bezpríznakových začiatkoch. A čím skôr je diagnostikovaná, tým skôr jej možno predchádzať a liečiť ju ešte predtým, ako sa prejaví typickými zlomeninami," dodala MUDr. Iveta Tóthová.

* Hovoríme o základných faktoch reumatických ochorení, ich liečbe a možnosti predchádzať im

Dôležitá je súhra lekára a pacientky, chýbať by jej nemala ani pevná vôľa

Príčina väčšiny reumatických ochorení nie je známa, takže dať konkrétnu odpoveď, čo je ich príčinou, nie je možné. Ochorenia majú multifaktorové príčiny vrátane určitej genetickej predispozície. Spúštacími mechanizmami choroby môžu byť mikroorganizmy, chemické faktory, zvýšená koncentrácia niektorých pohlavných hormónov.

Možno zabrániť ťažkým následkom ochorenia?

V mnohým prípadoch áno. Je však potrebné sa podrobiť dlhodobej plánovitej liečbe pod odborným dozorom a podstatná je sústavná spolupráca pacientky a lekára. Najpriaznivejšie prebieha choroba u chorých s pevnou vôľou, ktorí napriek dlhému trvaniu choroby nestrácajú nádej a riadia sa pokynmi lekárov. Pozor na akékoľvek pokusy o samoliečenie či vyhľadávanie rád neodborníkov. Môžu viac uškodiť ako pomôcť.

Ako sa dá liečiť?

Etiopatogenetickú liečbu prevažnej väčšiny reumatických chorôb nepoznáme. Priaznivé ovplyvnenie a zlepšenie prognózy choroby je možné pomocou tzv. komplexnej liečby. Znamená to využiť všetky možnosti medikamentóznych, rehabilitačných, fyziatrických a reumatochirurgických postupov.

U niektorých zvlášť ťažkých zápalových reumatických chorôb je v popredí liečba medikamentózna, ktorá by mala zvrátiť progresiu chorobného procesu, a tým niekedy aj zachrániť chorej život. Pretože v poslednom čase sa dosiahol výrazný pokrok pri poznaní mechanizmov vedúcich k poškodeniu kĺbu, urýchlilo to vývoj nových, takzvaných biologických prostriedkov liečby reaumatoidnej artritídy. Majú vysokú klinickú účinnosť a významne spomaľujú progresiu ochorenia.

Aký je životný režim u reumaticky chorých pacientiek?

Dôležitá je životospráva. Musí byť usporiadaná, pravidelná, s dostatočným spánkom a odpočinkom. Strava má byť výdatná, pestrá, ľahko stráviteľná, bohatá na bielkoviny, vitamíny, zeleninu, ovocie. Veľmi sa treba chrániť pred všetkými infekčnými chorobami, najmä pred chrípkou. Keď sa vyskytne pridružená choroba, vyliečiť sa má len pod lekárskym dozorom. Chorá sa musí vyhýbať chladu a pobytu v chladnom vlhkom prostredí, keďže ten zvyšuje bolesť. Nevhodné je aj dlhodobé umývanie či máčanie sa v studenej vode. Pozor aj na aktivity. Vykonávať treba len takú činnosť a v takom rozsahu, ktorá príliš neunavuje a nespôsobuje bolesť.

Môže škodiť aj priveľa slnka?

U systémových chorôb spojiva, teda lupusu, sa treba vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu, ktoré môže prispieť k vzplanutiu lupusu. Sú prípady, kedy sa u pacientiek rozvinul po dovolenke, ku ktorej patrilo aj opaľovanie. Existujú pacientky, u ktorých choroba vzplanula po očkovaní, preto by sa malo obmedziť. Neškodným sa zatiaľ zdá jedine očkovanie proti chrípke. Vyhýbať sa treba tiež stresom.

* Predzvesťou lupusu aj samovoľný potrat

Ohrozuje budúcu mamu i plod

Lupus erythematosus (SLE), ktorý sa objavuje najmä u žien medzi 20 až 30 rokom veku, sa dosť často po prvýkrát diagnostikuje po tom, keď zdravá žena prekonala sériu samovoľných potratov. Niekedy sa po prvýkrát dá ako diagnóza stanoviť až počas tehotenstva či po ňom. I preto je vhodné u pacientiek s reumatickým ochorením tehotenstvo naplánovať a pred pôrodom znížiť dávku liekov na minimum.

Čo sa týka reumatických chorôb a tehotenstva mladých žien - riziko poškodenia tu je, a to tak pre plod i matku. Tehotenstvo, aj kvôli zvýšenej záťaži na pohybový aparát, može u matky zhoršiť priebeh reumatickej choroby, alebo poškodiť plod. Niekedy nastáva zvýšená potratovosť skôr ako sa vôbec prejaví základná reumatická choroba.

Čo sa týka reumatoidnej artritídy, jej priebeh je počas tehotenstva miernejší. K vzplanutiu ochorenia dochádza zväčša až počas pôrodu, po ňom alebo počas kojenia. Ďalším rizikom chorej, ktorá otehotnie, je vplyv súčasnej liečby, keďže väčšina podávaných liekov môže nepriaznivo ovplyvniť vývoj plodu.

Symptómy podobajúce sa lupusu, môže vyvolať aj antikoncepcia obsahujúca estrogény. Výber antikonceptív sa preto musí konzultovať s gynekológom a reumatológom.

* Reumatická horúčka škodí srdcu

Starší ľudia kedysi tvrdili, že ten, kto mal v detskom veku reumatickú horúčku, môže v dospelosti trpieť reumatickými chorobami. Nie je to správny názor, reumatická horúčka môže zanechať následky. Nie však na kĺboch, ale na srdci. Ľudovo by sme mohli povedať, že srdce poškodzuje a kĺby olizuje.

* Bolesť zmierni zemiakový obklad

Pri bolestiach napríklad krížov alebo kĺbov môžu pomôcť aj obyčajné zemiaky. Najprv ich uvaríme v šupke. Potom ich v utierke roztlačíme, zmes poriadne vtlačíme do látkovej vreckovky a podľa toho, aké teplé ich vydržíme, dáme si ich čo najskôr na bolestivé miesto.

Na to zoberieme uterák a obklad ním spevníme. Preč dáme zemiakovú zmes až potom, keď úplne vychladla. Tento obklad pomôže prekrviť a uvoľniť napnuté miesta. Pozor však, nemôžeme si takto pomôcť pri čerstvom zápale. Spôsobili by sme si len ďalšie problémy.

A. Linhardová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 696
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 553
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 065
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 876
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 612
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 935
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 099
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 116
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 231
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 494
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 715
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 419
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 375
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 231
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 494
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 715
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 419
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 375
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu