školských knižniciach aj tých, ktorí sa zriaďovaním knižníc podieľali na kultúrnom živote mesta. Knihovníkmi boli vzdelaní významní ľudia aj popri svojom hlavnom povolaní a patrilo to k ich cti a bola to bezplatná činnosť.
Dr. Július KARDOŠ (1871 - 1920), rímsko-katolícky kňaz, premonštrát, profesor latinčiny a dejepisu na košickom gymnáziu a docent Právnickej akadémie viedol knižnicu gymnázia aj premonštrátskeho kláštora. Publikoval články z dejín umenia a literatúry, zostavil čítanky latinčiny pre gymnáziá v spolupráci s budapeštianskym profesorom Dr. Jozefom Földim.
Reginald Augustín GARŽÍK (1842 - 1926) dominikán a slovenský kazateľ, prior dominikánskeho kláštora v Košiciach, rodák zo Spišského Hrušova založil v Košiciach Slovenskú knižnicu a kníhkupectvo. Vydal tlačou aj spevník slovenských cirkevných piesní a zaslúžil sa o rozvoj náboženského života Slovákov. Títo sa sústreďovali v dome, ktorý Garžík pre tento účel zakúpil zo svojich peňazí.
Na zariadení Ľudovej knižnice v Košiciach (r. 1901) mal zásluhu profesor poľnohospodárstva na poľnohospodárskej akadémii a právnickej akadémii Gejza GERLÓCZY (1867 - 1903). Zhromaždil v nej knihy pre základný knižný fond a začal v knižnici usporadúvať aj výstavy pamiatok na historické osobnosti, ako aj výstavy fotografií a výstavných diel.
Prvým knihovníkom knižnice košického múzea od roku 1901 bol Elemér RÖSSLER. Zostavil aj katalóg kníh tejto knižnice, ktorý bol vydaný tlačou.
JUDr. Štefan RÖSSLER (1846 - 1895) profesor medzinárodného práva na Právnickej akadémii v Košiciach bol jej knihovníkom. Ako básnik a publicista založil pre študentov akadémie čitateľský krúžok, a ten mal aj širšiu pôsobnosť v rámci Košíc. Debatovalo sa v ňom o knihách aj s ich autormi. O dejinách knižnice akadémie napísal prácu do ročenky Hornouhorského muzeálneho spolku.
Na Právnickej akadémii v Košiciach bol knihovníkom jej profesor a kráľovský radca JUDr. Augustín ECKMAYER (1823 - 1905).
Knihovníkom Hornouhorského muzeálneho spolku bol jeho tajomník profesor Július GÖRÖG (1844 - 1909). Spolupracoval na Pedagogickej encyklopédii a publikoval odborné pedagogické články v novinách a časopisoch.
Na kultúrnom živote Košíc sa zúčastňoval knihovník Veľkého kasína a knihovník Spolku mladých obchodníkov František MILDNER (1852 - 1941). Bol majiteľom kníhkupectva na Hlavnej č. 52, v ktorom predával aj hudobniny a písacie a papiernické potreby, poriadal výstavky kníh a umeleckých predmetov.
Knihovníkov mali cirkevné knižnice, stredné a vyššie školy a spolky a je až neuveriteľné aká bohatá bola okrem vykonávania svojho povolania ich kultúra, osvetová, spolková, obchodná a publikačná činnosť.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.